Príprava na putovanie je pestrou zmesou emócií – očakávanie, vzrušenie, obavy – kombinovaných s praktickými činnosťami. K tým patria: výber cesty; výber termínu; voľba cestovných prostriedkov; putovať sám, alebo v skupine; kompletizácia potrebných vecí a balenie. Každá z týchto činností je na pohľad jednoduchá, ale žiadnu netreba podceniť.
Výber konkrétnej pútnickej trasy závisí od niekoľkých faktorov.
Ideálne je, keď máte dostatok dovolenky na absolvovanie celej vybranej trasy. Ak si vyberiete konkrétnu cestu a nemáte na jej absolvovanie dostatok dovolenky, môžete zvoliť dvojaký prístup.
Buď ju začnete na začiatku putovania a tam, kde jeden rok skončíte, budete na budúci rok pokračovať, až kým nedoputujete do Santiaga de Compostela. Príklad: máte 14 dní voľna. Jeden deň potrebujete na cestu tam, druhý na cestu späť a tretí si nechajte ako rezervu pre prípad nepredvídanej udalosti: choroba, úraz, prílišná únava... Na putovanie vám ostáva 11 dní. Vybrali ste si Severnú cestu s dĺžkou 840 km. Začnete v Irune, po 11 dňoch putovania sa dostanete napríklad do Santanderu, čo je asi 240 km. Tu skončíte, o rok sa vrátite, aby ste pokračovali zo Santanderu ďalej.
Alebo začnete putovať niekde uprostred zvolenej cesty tak, aby vám dovolenka vystačila na príchod do Santiaga de Compostela. Príklad: ostaňme pri 14 dňoch voľna, cesta tam a späť plus rezerva, ostane 11 dní. Chcete putovať Severnou cestou a trúfate si na cca 150 km. Vyrazíte z Mondoñeda a po jedenástich dňoch môžete byť v Santiagu. O plánovaní dĺžky denného putovania budeme hovoriť nižšie.
To je ďalší faktor, ktorý by ste mali brať do úvahy pri výbere konkrétnej pútnickej cesty.
Keď ste nikdy pravidelne nešportovali a k tejto aktivite máte určitú nedôveru, neplánujte si v priemere na jeden deň viac ako 20 kilometrov. To platí zvlášť pre tých, ktorí za vrcholný športový výkon považujú sledovanie hokeja v televízii s čipsami v ruke. Takže keby ste sa rozhodli pre Camino primitivo s dĺžkou necelých 300 kilometrov, tak rátajte 15 dní na putovanie a k tomu cesta do Španielska, späť a rezerva.
Keď ste zvyknutí na príležitostnú športovú aktivitu, tak môžete rátať s denným priemerom 22 až 25 kilometrov. No a v prípade, že dlhodobo pravidelne športujete, môžete atakovať denný priemer 30 kilometrov. Do štvrtej kategórie radím ľudí s vysokou telesnou kondíciou a pravidelnou fyzickou záťažou na úrovni amatérskych športovcov. Tí môžu rátať s denným priemerom nad 30 kilometrov.
V každom prípade ale platí, že na prvých 3 až 5 dní zvoľte miernejšiu záťaž a menej kilometrov, aby ste dali vlastnému telu možnosť zvyknúť si na pravidelnú chôdzu s batohom. A tiež preto, aby ste zistili, čo s vami urobí toľko čerstvého vzduchu, vysoká teplota a nástrahy terénu. Keď seba samých radíte do najslabšej kategórie s denným priemerom do 20 kilometrov, tak na prvé tri dni by som zvolil cca 15 kilometrové trasy. Ak je všetko v poriadku a cítite sa dobre, štvrtý a piaty deň môžete ísť na 17 – 18 km. A ak zvládate aj to, tak na konci prvého týždňa môžete zvoliť aj viac ako 20 km.
Pre lepší prehľad uvádzam čísla v tabuľke, s upozornením, že ide o približné údaje, pri ktorých treba brať do úvahy aj iné ukazovatele ako je fyzická kondícia.
Výškový profil trasy je ďalším dôležitým faktorom voľby dĺžky denného putovania. Niektoré trasy Portugalskej cesty nemajú stúpania ani klesania. Je to kráčanie po rovine. Rovinaté profily cesty vytvárajú predpoklad na zvládnutie dlhších denných trás. Naopak prvý týždeň na Severnej ceste stúpanie do cca 400 metrov nad morom strieda prudké klesanie na úroveň mora, teda na nulu. Zvládnuť 4 – 5 takýchto prevýšení je náročné a bude to vidno aj na dennej dávke kilometrov. Keď zvládnete 15 – 17 km, tak si môžete povedať, že ste na tom veľmi dobre.
Čím členitejší výškový profil etapy, tým viac energie treba vynaložiť na jej zvládnutie, čo sa logicky prejaví na menšom počte kilometrov.
Teplota závisí od ročného obdobia, ale aj od konkrétnej lokality. Severná cesta je vystavená otvorenému oceánu, takže je na nej čerstvejšie, čo putovanie uľahčuje. Naopak niektoré vnútrozemské trasy, predovšetkým na juhu, môžu byť o poznanie teplejšie, takže putovanie je naopak ťažšie.
Nižšie uvádzam teploty v mestách San Sebastian (Severná cesta) a Sevilla (Via de la Plata). Rozdiel je očividný. V lete je to priemer 19 °C a 27 °C. Najvyššia denná 22 °C a 35 °C . Výrazný rozdiel je aj počte daždivých dní. San Sebastian má v lete 10 daždivých dni mesačne, Sevilla je bez zrážok.
Vyššie uvedené kritériá sú veľmi dôležité pri rozhodovaní sa pre konkrétnu pútnickú trasu, ale nie sú jediné. Ak je pre niekoho veľmi dôležitá príroda, tak sa bude rozhodovať aj podľa toho, koľko je na trase pohorí, asfaltových ciest a podobne. Napríklad na Francúzskej ceste čakajú na pútnika Pyreneje, nádherné stolové hory v okolí Burgosu, či Leónske vrchy. Krásne turistické zážitky.
Iný môže preferovať kultúrne a historické pamiatky, takže si môže zvoliť cestu podľa toho. Nielen veľké mestá, ale aj mnohé dediny ponúkajú úchvatné sakrálne stavby, predovšetkým kostoly a kláštory. Platí to všeobecne o všetkých trasách. Mimoriadne lákavo pôsobia starobylé chrámy v pobrežných mestách Severnej cesty. Z určitého uhla pohľadu budia dojem, že stoja na vode.
A pre niekoho môže byť dôležitá pokojná atmosféra, málo pútnikov a vidiecke prostredie. Pre tých odporúčam Aragónsku cestu zo Somportu do Puente la Reina. Alebo niekoľko úsekov na Portugalskej ceste, predovšetkým v jej prvej tretine.
Čo všetko čaká na pútnika na rôznych trasách, si môžete
prečítať v knihe